Pierwszym zagadnieniem w języku norweskim, nad którym warto się pochylić, jest alfabet. Alfabet to świetny wstęp do poznania norweskiej wymowy. Warto przyłożyć się do tego już od początku nauki norweskiego, by później nie uczyć się wyrazów z niepoprawną wymową.
Ponieważ ciężko jest nam przekazać niektóre informacje o wymowie w ebooku, zachęcamy Was, byście sięgnęli po nagrania alfabetu norweskiego, które znajdziecie na przykład na Youtube.
Alfabet norweski jest bardzo podobny do alfabetu w języku polskim – nowością są trzy ostatnie litery, których my w języku polskim nie mamy, czyli æ, ø, å.
Większość spółgłosek nie jest problematyczna, warto pamiętać, że często w alfabecie wymawia się je z „e” na szerokim uśmiechu, na przykład „be”, „de”, „ef”. W wyrazach jednak większość spółgłosek brzmi podobnie do spółgłosek w języku polskim. Niestety, nie wszystkie reguły fonetyki polskiej możemy zastosować w języku norweskim – czasem niektóre spółgłoski będą niewymawialne, lub będziemy je łączyć ze sobą w inny dźwięk.
Zerknijmy najpierw na alfabet – w drugiej kolumnie znajdziecie uwagi dotyczące wymowy danego dźwięku.
NORWESKI ALFABET
W języku norweskim problematyczna może być wymowa samogłosek. Jest ich dziewięć. Niektóre wymawia się z uśmiechem, inne nie. To bardzo ważne – delikatna zmiana dźwięku może sprawić, że będziemy mówić zupełnie inne słowo!
Na przykład wiele osób uczących się języka norweskiego ma problem z dźwiękiem „u”. To nie jest polskie „u” – tylko połączenie „u” oraz „y” – za (prawie) każdym razem, kiedy w norweskim wyrazie spotkamy tę literę, będziemy ją czytać nie jak polskie „u”, tylko właśnie jak połączenie „u” z „y”.
Odpowiednikiem polskiego dźwięku „u” jest w norweskim „o” – to je najczęściej będziemy czytać, jak polskie „u”.
Jeśli chcesz poznać podstawy norweskiego alfabetu, oraz wszystkiego co musicie o nim wiedzieć, to e-book „Alfabet i wymowa w języku norweskim” jest właśnie dla Ciebie.
Z naszego ebooka dowiesz się między innymi:
- jakie litery występują w norweskim alfabecie,
- jak wymawiać poszczególne litery,
- na co uważać przy wymowie niektórych liter,
- jak uniknąć częstych błędów w wymawianiu spółgłosek i samogłosek
- oraz wielu innych ciekawych i przydatnych rzeczy.
