Jak przygotować się do egzaminu Norskprøve?

CO TO JEST EGZAMIN NORSKPRØVE?

Norskprøve to państwowy egzamin ze znajomości języka norweskiego. Zdawany jest na trzech poziomach (od podstawowego po średniozaawansowany). Test ze znajomości języka norweskiego na poziomie zaawansowanym to Test i Norsk – høyere nivå, znany również jako Bergenstest. Egzaminy Norskprøve składają się z dwóch części – pisemnej oraz ustnej. Każdą z nich można zdawać osobno (osobne płatności) lub razem. Można też podejść do egzaminu ustnego na innym poziomie niż egzamin pisemny, do którego zdecydowaliśmy się podejść.

Egzamin pisemny to rozumienie tekstu czytanego, słuchanie, praca pisemna. Dwie pierwsze części dopasowują swój poziom do naszych odpowiedzi. Im więcej poprawnych odpowiedzi udzielimy, tym więcej zadań dostaniemy. Dzięki czemu podchodząc do egzaminu na jednym poziomie, możemy zaliczyć go na wyższym poziomie, niż zakładaliśmy.

Egzamin pisemny zdawany jest na komputerach, ustny zaś w parze z partnerem. Egzamin Norskprøve można również zdawać w wersji dla osób niewidomych, a także w języku migowym.

KOMU JEST POTRZEBNY NORSKPRØVE??

Test ustny jest wymagany przede wszystkim w tych zawodach, w których język mówiony i kontakt z ludźmi ma podstawowe znaczenie.

Takie informacje możemy znaleźć na stronach internetowych – jednak w praktyce wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że zdane egzaminy z języka norweskiego są już w Norwegii bardzo cenione przez pracodawców – i zjawisko to będzie prawdopodobnie tylko narastać. Jeśli chcemy znaleźć pracę w zawodzie, w którym niezbędna jest komunikacja w języku norweskim, Norskprøve jest egzaminem, który warto, byśmy zdali.

Wymagania językowe mają tendencję wzrostową – tam, gdzie wcześniej wystarczał Norskprøve (przedszkola, szkoły), teraz wymagany jest już Bergenstest, a tam, gdzie wcześniej nikt nie wymagał certyfikatu językowego, coraz częściej pojawiają się takie oczekiwania.

JAK OCENIANY JEST NORSKPRØVE??

Zdając egzamin Norskprøve możemy zaliczyć każdą część na innym poziomie. Otrzymując wynik egzaminu otrzymujemy informację, która część została zaliczona na jakim poziomie.

Części lytteprøve (słuchanie) oraz leseprøve (czytanie) to części testowe. Otrzymujemy punkty za każdą dobrą odpowiedź. Pamiętajcie, że te części dostosowują się poziomem do Was – to znaczy, że im więcej dobrych odpowiedzi udzielicie, tym więcej pytań na coraz wyższym poziomie otrzymacie. Możecie więc uzyskać wyższy poziom niż deklarowany.

Części skriveprøve (pisanie wypracowań) oraz część ustna egzaminu Norskprøve oceniane są według specjalnego arkusza ocen.

W części ustnej osobno oceniane jest odpowiedzenie na każde zadanie (czy odpowiedź była na temat, czy zawarliśmy w niej wszystkie niezbędne informacje). Każde zadanie oceniane jest osobno. Dodatkowo oceniana jest płynność językowa, wymowa, używane słownictwo oraz wyrażenia, a także gramatyka.

Jeśli chcesz przygotować się do Norskprøve w sposób kompleksowy, to mamy dla Ciebie wspaniałą wiadomość! Przygotowałyśmy darmowego ebooka „Co warto wiedzieć o egzaminie Norskprøve?” Zawiera on najważniejsze informacje, które pomogą Ci przygotować się do egzaminu.

Z naszego ebooka dowiesz się między innymi:

  • czym jest i jak przygotować się do Norskprøve,
  • komu ten egzamin jest potrzebny,
  • jak przebiega egzamin,
  • jakich pytań i zadań spodziewać się na egzaminie,
  • jak wyglądają poszczególne części egzaminu,
  • jakie są koszta egzaminu,
  • i wielu innych przydatnych rzeczy o egzaminie Norskprøve.

Darmowy e-book dla Ciebie!

W zamian za rejestrację w naszym newsletterze otrzymasz bezpłatnego ebooka „Co warto wiedzieć o egzaminie Norskprøve?”. Na 22 stronach zamieściłyśmy najważniejsze informacje o tym, jak wygląda egzamin i jak najlepiej się do niego przygotować.

 

Tags: